بسم الله الرحمن الرحیم ***خوش آمدید*** وبسایت شهر آستانه علوی کاملا خودگران مدیریت میشود و تحت امر و اشراف هیچ نهاد و ارگانی نیست. مشتاقانه پذیرای انتقادات وپیشنهادات شما هستیم.

..::معرفی شهر شازند-قسمت دوم::..

نوشته شده توسط حامد زمانی

معرفی شهر شازند-قسمت دوم
جاذبه‌های طبیعت‌گردی
روستا و چشمه دو خواهران چشمه بلاغ حک
سراب پنجعلی پیست اسکی پاکل
چشمه عمارت سراب اسکان
غارکیخسرو سراب چُناس
سراب عنبرته پل دوآب
سراب سورانه غار سوله خونزا
غار هندودر تپه‌های گل زرد
تپه و آثار باستانی سرسختی و پاكل
سرچشمه عباس‌آباد (سراب عباس‌آباد)

بناهای مذهبی و تاریخی و سوغات

جهت مطالعه به ادامه مطلب بروید
جاذبه‌های طبیعت‌گردی:

روستا و چشمه دو خواهران: 
در شمال شرقی شهر آستانه و در دامنه کوه دو خواهران از رشته کوه راستوند در ارتفاع 2 هزار و 360 متری آب بسیار سرد و گوارایی از دل صخره بیرون می‌آید که به چشمه دو خواهران معروف است.از ابتدای چشمه آب تا پایین روستای دوخوهران انواع درختان تنومند و کهنسال چنار ، صنوبر، بید و گردو خود نمایی می‌کند. راه دسترسی:جاده شازند به آستانه – کیلومتر 6 جاده شازند به نورآباد- جاده


چشمه بلاغ حک:
 در شمال غربی شازند در دامنه جنوبی رشته کوه راسوند و کوه بلاغ؛ چشمه پرآب از دل کوه بیرون می‌جهد، علاوه بر ایجاد چشم‌انداز بسیار زیبا و چشم‌نواز، آب مورد نیاز روستاهایی حک بالا، حک پایین و تخت محل را تامین می‌کند. مردم منطقه معتقدندکیخسرو قبل از آنکه در غار معروف کیخسرو رود و از نظرها پنهان شود در این چشمه غسل کرده است. راه دسترسی: شازند، جاده اراک به بروجرد، دو راهی روستای تحت محل، روستای حک پایین.


سراب پنجعلی: 
در این محل اردوگاه تابستانی دانش‌آموزی توسط آموزش و پرورش ایجاده شده است. راه دسترسی: جاده اصلی اراک به بروجرد 2 کیلومتر شهر توره.


پیست اسکی پاکل: 
گردنه روستای پاکل واقع در جنوب شهر شازند محل پیست پاکل می‌باشد، این پیست از شازند 20 کیلومتر و از اراک 50 کیلومتر فاصله دارد و درکنار جاده آسفالته شازند به هندودر واقع شده است. ارتفاع این نقطه از سطح دریا 1200 متر از سطح دریای آزاد و طول آن 5 کیلومتر می‌باشد، در فصل بهار و زمستان بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.


چشمه عمارت: 
روستای عمارت در جنوب شرقی دشت شازند و در دامنه کوه بر آفتاب و کوه رازان واقع شده است. در این روستا چشمه پرآبی به نام عمارت با آبدهی حدود 800 لیتر در ثانیه وجود داردکه سرچشمه اصلی رودخانه قره‌چای می‌باشد. حجم بالای آب مزارع و باغات کشاورزی روستاهای عمارت را در برمی‌گیرد که بر روی یکی از این دهانه‌ها مسجد باب الحوائج ساخته شده که جلوه زیبای بی‌نظیری را به این محل داده است. راه دسترسی:جاده ارتباطی شازند به خمین روستای هفته عمارت


سراب اسکان:
 در دامنه لجور، در شمال غرب شهر شازند و در نزدیکی روستای اسکان این چشمه واقع شده است، متوسط آبدهی 200 لیتر در ثانیه است که مورد استفاده کشاورزی روستای اسکان و مناطق اطراف قرار می‌گیرد. راه دسترسی: جاده اراک بروجرد، 19 کیلومتری شمال غربی شهر شازند روستای اسکان، بین لجور و رودخانه شراء.


غارکیخسرو:
 غار کیخسرو و گواره زار در 35 کیلومتری جنوب غربی اراک و در سمت غربی رودخانه شراء و در رشته کوه شازند به ارتفاع 2 هزار و 900 متر از سطح دریا قرار دارد. ویژگی غار کیخسرو تقدس و اهمیت آن نزد مردم محلی زردتشتیان ایران و سراسر جهان می‌باشد که از دیرباز برای زیارت به این محل می‌آمدند. بر دیوارهای غار اسامی ایرانی و زرتشتی حک شده است.


سراب چُناس:
 این سراب در جنوب شرقی شازند و در نزدیکی روستای چناس و در دامنه کوه چال خاتون قرار دارد. آب آن فصلی بوده است و مدت زمان جاری بودنش به بارندگی فصل زمستان بستگی دارد. معمولا تا نیمه بهار آب آن جاری است. در مجاورت آن چند قلمستان جهت استراحت وجود دارد. برای رسیدن به آن از جاده هفت عمارت وارد روستای کرک شده و از ابلای آن وارد روستای چناس شد. سراب در بالای روستا و در مجاورت کوه قرار دارد.


سراب عنبرته:
 این سراب در جنوب شرق شازند واقع است. سراب عنبرته در مجاورت روستای عنبرته و در دامنه کوه چال خاتون قرار دارد. آبدهی کمی دارد و آب آن باغ‌های اطراف را سیراب می‌کند. در تمام طول سال جاری است و برای رسیدن به آن باید از جاده اصلی اراک- ازنا وارد روستای عنبرته شد. این سراب در بالای روستا قرار دارد و اطراف آن درخت نیست و برای استراحت باید به باغ‌های مجاور رفت.


پل دوآب: 
این پل در منطقه حساس " دوآب" واقع شده است و رابط مکان‌های باستانی بین دشت کزاز در جنوب و دره شرا در شمال و منطقه لرستان در غرب و اراک در شرق است. طول پل 130 متر، عرض آن پنج و نیم متر تا پنج و هفتاد صدم متر نوسان دارد. بلندترین نقطه پل از کف رودخانه پنج و پنجاه صدم متر ارتفاع دارد. این پل دارای هشت چشمه بزرگ و کوچک با طاق‌های تیزه‌دار است. هر پایه از جلو دارای موج‌شکن تیز و از پشت دارای پشتیبان است. این پل از سنگ، آجر و گل آهک ساخته شده است.


سراب سورانه: 
سراب سورانه در جنوب شرقی شازند قرار دارد، این سراب فصلی بوده است از اواسط زمستان تا اواخر بهار بسته به میزان بارش سالیانه جاری و از آبدهی متوسط برخوردار است. در اطراف خود سراب درخت موجود نیست ولی از حدود 200 متری آن قلمستان‌های متعددی وجود دارد. برای دسترسی به آن از شهر شازند جاده آسفالته روستای سورانه می‌توان استفاده کرد.


غار صادق‌علی: این غار در نزدیکی شهر توره از توابع شازند واقع شده است. این غار بسیار زیبا و دست نخورده و بکر بوده و میزبان خوبی برای مسافران نوروزی که به کوهنوردی وارد هستند می‌باشد. ورود به داخل غار صادق‌علی نیاز به تجهیزات فنی و حضور افراد باتجربه داره، به هیچ وجه تصمیم نگیرید که تنهایی به دیدن این غار بروید، از بیرون هم که فقط یک دریچه حدودا به قطر 1.5 متر باز هست و زیبایی این غار را به شما نشان نخواهد داد.


غار سوله خونزا: این غار در كوه شمس‌آباد در جنوب شرقی شهر شازند و در كنار روستای شمس‌آباد در منطقه‌ای بسیار زیبا قرار گرفته است.


غار هندودر: این غار در جنوب غربی شهرستان سربند و در كوههای هندودر واقع شده است.


تپه‌های گل زرد:
 دو تپه گل زرد مربوط به دوران پیش از تاریخ ایران باستان است و به دوره مادها می‌رسد. این تپه‌ها در شهرستان شازند، بخش زالیان، روستای گل زرد واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۵۹۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است


تپه و آثار باستانی سرسختی و پاكل: 
این تپه و آثار بجا مانده در غرب شهر آستانه قرار دارد و مربوط به دوران مادها تا ساسانی است.


سرچشمه عباس‌آباد (سراب عباس‌آباد): 
این چشمه یکی از مناظر بسیار زیبا طبیعت بوده و از پر آب‌ترین چشمه‌های استان مرکزی است که از دل کوه راسوند و قله شهباز بیرون آمده و در قسمت شرق شهر شازند و در داخل محدوده شهری قرار گرفته؛ که آبدهی آن 300 لیتر در ثانیه می‌باشد. موقعیت این چشمه و پارک جنگلی کنار آن تاسیسات ایجاد شده توسط شهرداری در کنار آن از قبیل آبشار، استخر و آلاچیق‌های متعدد و امکانات تفرجگاهی و اقامتگاهی دیگر باعث شده که یکی از بهترین جاذبه‌های مسافری در فصول بهار و تابستان می‌باشد.
پیست اسکی پاکل: و ...

بناهای مذهبی و تاریخی و سوغات
پیست اسکی پاکل، حمام ده کائید متعلق به دوره قاجار، امامزاده محمد عنیفه (ع)، امامزاده روستای تکیه، امامزاده باب المراد (ع)، امامزاده محمد (ع)، روستای حصار، امامزاده سهل بن علی (ع)، امامزاده طالب بن علی (ع)، امامزاده جعفر بن علی (ع) و فضل بن علی (ع)، منزل اربابی روستای تواندشت و کلیسای هاکوپ در محله ازنا از دیگر مناطق تاریخی و مذهبی دیدنی شهرستان شازند است. از بناهای تاریخی این شهر می‌توان به امامزاده سهل بن علی و قدمگاه امام رضا (ع) اشاره کرد.

مسافران نوروزی که شازند را به عنوان مقصد طبیعت گردی خود انتخاب کرده‌اند می‌توانند پس از فراغت از سایه‌های پربار درختان و نوشیدن از آب‌های گوارای چشمه‌های جوشان شازند از صنایع دستی شهرستان شازند به سوغات ببرند.

از دیگر مناطق دیدنی این شهر می‌توان از مقبره ارمنیان و کلیسای آنان نام برد.
نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic