بسم الله الرحمن الرحیم ***خوش آمدید*** وبسایت شهر آستانه علوی کاملا خودگران مدیریت میشود و تحت امر و اشراف هیچ نهاد و ارگانی نیست. مشتاقانه پذیرای انتقادات وپیشنهادات شما هستیم.

..::نابودی محیط‌ زیست شازند (آستانه) با برداشت غیراصولی از معادن::..

نوشته شده توسط حامد زمانی

 به نقل از صفحه استانی روزنامه همشهری، محیط‌زیست قدم به قدم در مسیر نابودی است. کمبود آب و تغییر روش‌های زندگی و حرکت به سمت شهرنشینی باعث شده که انسان بدون توجه به محیط اطراف خود دست به اقداماتی بزند که نابودی اکوسیستم و محیط‌زیست را در پی دارد و این امر می‌تواند در آینده به نابودی انسان‌ها نیز منجر شود.

به گزارش فارس، مرکزی یکی از استان‌های مستعد در حوزه معادن است که ذخایر معدنی فراوانی در دل خود دارد. منطقه عروسانه آستانه یکی از این مناطق است که 2 معدن کرنجیل و سرسختی در آن قرار دارند، اما برداشت‌های بی‌رویه و غیراصولی باعث شده است که زمین‌های کشاورزی و مراتع و باغ‌های این شهرستان دچار مشکلات زیادی شوند که برون‌رفت از این معضلات در آینده امری غیرممکن است.

مابقی در ادامه مطلب
نگهداری از فضای سبز؛ وظیفه عمومی

یکی از شهروندان این منطقه در این باره گفت: فضاهای سبز و باغ‌ها در هر منطقه‌ای یکی از نعمت‌های خدادادی و نگهداری از آنها از وظایف تک‌تک افرادی است که در این منطقه ساکن هستند.

« مریم کریمی» بیان کرد: سرسبزی و زیبایی و وجود باغ‌های بزرگ و سرسبز می‌تواند ظرفیت خوبی برای گردشگری منطقه عروسانه باشد.

وی با اشاره به این‌که باغ‌های شازند و چشمه‌ها و آب‌های زیرزمینی آن بیشترین آسیب را از برداشت‌های بی‌رویه معادن خورده‌اند، ادامه داد: امروز با برداشت‌های غیراصولی و بی‌رویه در این مناطق دیگر خبری از سرسبزی و بکر بودن این مناطق نیست و آن زیبایی را از دست داده‌اند و خسارت‌های زیادی به باغداران این منطقه وارد شده است.

جلوگیری از برداشت‌های غیراصولی

یکی دیگر از شهروندان شازندی نیز اظهار کرد: در این شهرستان وجود این2 معدن باعث شده است دیگر از آن سرسبزی و طبیعت زیبا خبری نباشد.کاش این معادن در این منطقه وجود نداشت و به جای آن هوا و محیط‌زیستی سالم داشتیم.

«علی بهاری» با اشاره به این‌که یکی از خواسته‌های همه اهالی  شازند و آستانه جلوگیری از برداشت‌های بی‌رویه از این معادن است، عنوان کرد: چرا مسئولان فکری به حال این منطقه و نابودی آن نمی‌کنند؟ اگر وضعیت به همین منوال در این شهرستان ادامه پیدا کند شهرها و روستاهای اطراف آن نیز دچار مشکلات خواهند شد و مرگ تدریجی محیط‌زیست اتفاق خواهد افتاد.

کسب مجوزهای لازم برای ادامه برداشت

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری  شازند نیز در این باره گفت: یکی از معضلات جدی در حوزه معادن موجود در  شازند نداشتن مجوزهای لازم از سوی سازمان آبخیزداری و سازمان صنایع و معادن است.
 
 

 


این معادن باوجود قدمت،مجوزهای لازم را کسب نکرده‌اند و به فعالیت خود بدون داشتن مجوزهای لازم ادامه می‌دهند.

« محسن محمدی»  بیان کرد: در گذشته بیشتر برداشت از معادن بدون هماهنگی بین منابع طبیعی و سازمان صنعت و معدن و نظارت و نظر کارشناسی آنها صورت می‌گرفته است. به دلیل این‌که بیشتر معادن شازند در زمان گذشته کشف و برداشت شده‌اند این اتفاق برای این مناطق در این شهرستان افتاده
 است. وی ادامه داد: در گذشته کار برداشت از برخی معادن بدون هیچ نظارتی صورت گرفته و موجب به وجود آمدن مشکلات زیادی برای محیط‌زیست این مناطق و پوشش گیاهی منطقه شده است، اما اکنون مقرر شده است تا همه معادن حتماً مجوز رسمی از اداره منابع طبیعی داشته باشند.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری  شازند با اشاره به 2 معدن قدیمی کرنجیل و سرسختی  شازند افزود: این 2 معدن اکنون مجوزهای لازم را از اداره منابع طبیعی کسب کرده‌اند و هیچ‌گونه مشکلی از لحاظ حقوقی ندارند و نمی‌توان جلوی فعالیت آنها را گرفت.

محمدی اظهار کرد: اما باید در تمدید مجوز فعالیت معادن  شازند محدودیت‌ها را مدنظر قرار داد و از ادامه روند برداشت این معادن جلوگیری کرد تا بتوانیم از به وجود آمدن مشکلات بیشتر جلوگیری کنیم.

امکان ابطال پروانه برداشت وجود ندارد

« مهدی هاشمی»رئیس اداره صنعت و معدن شازند نیز با اشاره به این‌که ابطال پروانه فعالیت معادن تنها با اعلام شورای عالی معادن در شهر امکان‌پذیر است، گفت: طبق نظر شورای عالی معادن برداشت از معادن تا زمانی که ذخایر معدنی در آنها وجود داشته باشد ادامه دارد و مدیران استانی و شهرستانی هیچ دخالتی در باطل کردن و جلوگیری از ادامه برداشت آنها نمی‌توانند داشته باشند.
نظرات

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات