بسم الله الرحمن الرحیم ***خوش آمدید*** وبسایت شهر آستانه علوی کاملا خودگران مدیریت میشود و تحت امر و اشراف هیچ نهاد و ارگانی نیست. مشتاقانه پذیرای انتقادات وپیشنهادات شما هستیم.
شهر مهاجران

شهر مهاجران یکی از 24 شهر جدید کشور ایران است که همزمان با احداث طرح های عظیم پالایشگاه و پتروشیمی در شهرستان شازند،عملیات ساخت این شهر نیز آغاز شد.

احداث این دو طرح بزرگ نفتی و همجنین احداث نیروگاه حرارتی و نیاز کارکنان آنهاوشرکتهای پایین دستی صنعت نفت به مسکن ضرورت احداث این شهرک مسکونی را ایجاب کرد.


این شهرک با برنامه ریزی وزارت مسکن و شهرسازی در منطقه ای کوهستانی وسرد در کنار جاده اصلی ارتباط شمال به جنوب و غرب ایران احداث شده و بیشتر یک شهرک مسکونی با کاربرد خوابگاهی است و تجارت درآن بجز مواردی که به معیشت ساکنان مربوط است، رونق ندارد.امورات اصلی ساکنان این شهرک بیشتر از طریق شهر اراک انجام می شود.


به منظور استقرار مناسب جعمیت شهری با توجه به تامین خدمات مورد نیاز شهری و به منظور جلوگیری از رشد بی رویه شهرها و همچنین جلوگیری از ایجاد حاشیه نشینی و بروز عوارض ناگوار اقتصادی و فرهنگی ناشی ازآن در جوار شهرهای بزرگ که مشکل مسکن به شکل حادتر در آن بروز می نماید و نیز برای جلوگیری از توسعه لجام گسیخته کلان شهرها وزارت راه و شهرسازی به منظور نیل به اهداف تعریف شده خود پیشنهاد ایجاد شهرهای جدید را به هیات محترم دولت ارائه نمود که با تصویب آن گامی مثبت در پیشبرد اهداف عالی نظام جمهوری اسلامی برداشته شده و برای تعیین جایگاه قانونی شهرهای جدید پیشنهاد قانون ایجاد شهرهای جدید به هیات دولت تسلیم و در تاریخ ۶/۱۰/۸۰ در مجلس محترم شورای اسلامی تصویب و در ۲۷/۱۰/۱۳۸۰ به تائید شورای محترم نگهبان رسید و با توجه به اینکه اعضای مجمع عمومی شرکت عمران شهرهای جدید از وزرای محترم راه و شهرسازی،امور اقتصادی ودارایی،نیرو،راه و ترابری،دادگستری،کشور تشکیل شده است.

گام بلندی در استحکام جایگاه شهرهای جدید کشور و تکلیف دستگاهای دولتی و عمومی در استقرار و خدمات رسانی در اینگونه شهرها مانند سایر شهرهای کشور برداشته شد که در اجرای این برنامه شهر جدید مهاجران در ۲۵ کیلومتری غرب شهر اراک در زمینی به مساحت ۱۱۲۸ هکتار در شمال جاده اراک ـ بروجرد و در مجاورت پالایشگاه و پترو شیمی و نیروگاه حرارتی برق ایجاده شده است.

این شهر به منظور دستیابی به اهدافی همچون تامین نیازهای سکونتی کارکنان پالایشگاه و پتروشیمی و نیروگاه،تامین فضای زیستی صنایع جانبی، جذب سرریز شهر اراک، تامین خدمات پایه مجموعه سکونت گاههای پیرامون و رفع محدودیت توسعه کالبدی شهر اراک برنامه ریزی و طراحی گردیده و فعالیتهای اجرایی این شهر از سال ۱۳۷۱ شروع شده و اکنون نیز ادامه دارد.
این شهر به لحاظ موقعیت جغرافیایی دارای اهمیت ویژه منطقه ای می باشد و همجواری با شریانهای ارتباطی مانند بزرگراه سراسری شمال ـ جنوب کشور و شبکه سراسری راه آهن موقعیتی مناسبی را برای این شهر جدید به وجود آورده است.قابلیتهای کشاورزی و صنعتی منظقه نیز تاکیدی بر استعدادهای توسعه شهر جدید مهاجران می باشد این شهر در میان شهرهای جدید که طی برنامه اول توسعه اقتصادی،اجتماعی جمهوری اسلامی ایران مطالعات و اقدامات آنها شروع گردیده تنها شهری است که همزمان با پیشرفت مطالعاتی و فیزیکی آن سه قطب عظیم صنعتی در جوار آن تاسیس گردیده و از نظر تامین اشتغال ساکنین در آینده هیچگونه مشکلی نخواهد داشت . شهر جدید مهاجران هم اکنون دارای ۱۴۰۰۰ نفر جمعیت است و قابلیت پذیرش ۶۰۰۰۰ نفررا دارا می باشد و دارای بیش از ۵۰۰ آپارتمان و حدود ۴۰۰۰واحد ویلایی می باشد.


این شهر با موقعیت جغرافیایی مناسب و جاذبه های محیطی و چشم انداز زیبا در 25 کیلومتر ی غرب شهر اراک واقع است و عملیات ساختمانی آن از سال 1369 اغاز و اولین ساکنان آن در سال 1371 در آن اسکان یافتند.


این شهر بر اساس سرشماری سال 1385 حدود 11 هزارنفر جمعیت داشته است که بعد ار شازند دومین شهر بزرگ شهرستان شازند محسوب می شود .


هر چند شهرداری این شهر در تاریخ 1385.6.3 آغاز بکار کرده است اما در سرشماری سال 1385 که در مهرماه همان سال اجرا شد این شهر در شمار آبادی های شهرستان شازند محسوب شده است .


در این شهر که به منظور اسکان 60 هزار نفر، برنامه ریزی شده است فقط در حال حاضر سه اداره دولتی از جمله اداره برق،اداره مخابرات وشرکت گاز و همچنین چند شعبه بانک و 6 واحد آموزشی دایر هستند.


شهر مهاجران دارای 12 منطقه و مراکز خدماتی ، درمانی و بهداشتی، فرهنگی و مذهبی،ورزشی، و تاسیسات زیر بنایی از جمله 9 پارک است و اغلب واحدهای مسکونی آن توسط دو مجتمع بزرگ نفتی یعنی پالایشگاه و پتروشیمی ایجاد شده است و در اجرای سیاست کوچک سازی دولت واحد های مسکونی آن به ساکنان آنها واگذار شده است.


درگاه اینترنتی شهر مهاجران: http://www.mohajerancity.ir

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic